تبلیغات
وبلاگ پـرواز - انواع مختلف ابر
جمعه 8 مرداد 1389

انواع مختلف ابر

   نوشته شده توسط: فرهاد افضلی    نوع مطلب :مقالات ،

ابرها بر اساس شکل و ارتفاع تشکیل شدنشان دسته بندی می شوند.

ابر، تجمع قطرات ریز آب و یخ در جو است. آب در اثر انرژی گرمای خورشید بخار شده و وارد اتمسفر می شود. هوای گرم می تواند مقدار زیادی بخارآب را در خود نگه دارد. وقتی این اتفاق می افتد، مقداری از بخار آن به قطرات باران و یخ تبدیل می شود و در نتیجه ابرها در آسمان تشکیل می شوند. هوایی که به آرامی بالا می رود لایه های نازک ابر را تشکیل می دهد. هوایی که به سرعت بالا می رود توده های ابر را تشکیل می دهد.

انواع ابرها:

به طور کلی، انواع مهم ابرها را به طور خلاصه به شرح زیر می توان بیان داشت:

ابرهای سیروس (Cirrus):


این ابر پرمانند در ارتفاع بالای آسمان شکل می گیرد، آن چنان بالا که آب درون آن یخ می زند و کریستال های نازک یخ در آن تشکیل می شود. این ابرها از مرتفع ترین ابرها بوده و اغلب به صورت پرمانند و سفید رنگ و شفاف (مملو از بلورهای یخ) در آسمان دیده می شوند. این ابرها بعضا به صورت دسته های منظم جدا ازهم، در آسمان دیده می شوند؛ در این صورت موسوم به سیروس های هوای خوب بوده و اگر توام با ابرهای سیرواستراتوس و آلتواستراتوس گردند، معمولا علامت هوای بد می باشند.

سیرواستراتوس (Cirrostratus):


این ابرها را می توان سیروس های نازک تورمانندی دانست که از ابرهای کوچک سفید و به هم فشرده به شکل گلوله پشمی، شکل یافته اند و به علت شفافیت خورشید و ماه ستارگان از پشت آنها قابل رویت بوده و اغلب هاله ای دور خورشید و ماه تشکیل می دهند. این هاله نتیجه شکست نور به وسیله بلورهای یخ معلق در هوا است، ظهور این ابرها، علامت نزدیک شدن هوای طوفانی بوده و به همین لحاظ، این ابرها را می توان پیش از فرا رسیدن هوای بد و یا حالت های طوفانی هوا، مشاهده نمود.(شکل زیر)سیروکومولوس (Cirrocumulus):

این ابرها از کریستال های یخ تشکیل می شوند در هنگام تشکیل این ابرها آسمان مانند پوست ماهی خال خالی می شود. این ابرها اغلب از توسعه ابرهای سیرواستراتوس حاصل شده و بدون سایه می باشند و غالبا به جای خورشید و ماه هاله ای در آسمان به وجود می آورند. ساختمان آنها اغلب متشکل از قطعات سفید رنگ بوده و معمولا پیش از ابرهای سیروس در آسمان ظاهر می شوند. ظهور آنها در آسمان، مقدمه فرا رسیدن هوای ابری و طوفانی است.

آلتواستراتوس (Altostratus):


این ابرها به صورت لایه های یکنواخت و متحدالشکل خاکستری یا متمایل به آبی به صورت ترکیبی از الیاف، آسمان را می پوشانند. به علت قشر ظریف این ابرها تشخیص موقعیت خورشید از پشت آنها امکان پذیر است معمولا پس از پیدایش ابرهای آلتواستراتوس، ریزش های جوی در سطح وسیعی به طور مداوم شروع می گردد.(شکل زیر)آلتوکومولوس (Altocumulus):

این ابرها شامل لایه ها و یا تکه های بزرگ گوی مانندی از قطرات ریز آب بوده که معمولا به صورت شیار و امواج نسبتا منظمی مشاهده می گردد. جریان عمودی هوا در لایه ای که به وسیله این ابرها پوشیده شده، سبب رشد سریع قابل ملاحظه ای در جهت عمودی در این ابر می گردد به همین سبب، این ابرها اغلب در بالای قلل کوه ها و یا در فوق جریانات عمودی مشاهده می گردند. این ابر اغلب شکل عدسی دارند. پدیدار شدن این ابرها در آسمان بیان گر شرایط بد هوا و ایجاد رعد و برق می باشد.

استراتوس (Stratus):


نوع اصلی این ابر لایه ای یک دست و شبیه مه می باشد و معمولا به صورت توده متراکمی از بخار آب که قطر آن در همه جا یکسان است، مشاهده می گردد. ارتفاع این ابر از سطح زمین بسیار کم است، بارندگی در این ابرها در حرارت های فوق صفر درجه سانتی گراد و به صورت ریزدانه می باشد.(شکل زیر)استراتوکومولوس(Stratocumulus):

این ابرها یک پوشش سطح پایین با ابرهای کومولوس تشکیل می دهند. این ابرها میتوانند شکل منظم و منسجم به خود بگیرند. این ابرها دارای رنگی تیره و یا سفید متمایل به خاکستری بوده، معمولا به صورت دسته یا خطوط و یا توده های کروی مانند بزرگ و امواج کروی از ابرهای خاکستری با فواصل و شکاف های روشن تشکیل می گردد. این ابرها اغلب بیشتر آسمان را پوشانده و بارندگی آن به صورت ریزدانه بوده و در نتیجه فاقد شرایط بارندگی های رگباری است.

نیمبواستراتوس (Nimbostratus):


این ابرها متراکم و فاقد شکل معینی بوده و تمام آسمان را به طور نامنظم می پوشانند، بارندگی های حاصل از این ابر اغلب مداومند.(شکل زیر)کومولوس (Cumulus):

هنگامی که هوای گرم به سمت بالا می رود ابرهای توده ای انباشته در آسمان شکل می گیرند. این ابرها به شکل ابرهای تکی و گرد بوده و اغلب در روزهای آفتابی دیده می شوند. این ابرها اغلب ساختمان گل کلمی داشته و سطح بالای آن حالت گنبدی دارد و متشکل از قطعات کوچک ابرهای سفید پنبه ای است که معمولا صبح گاهان در امتداد ارتفاعات تشکیل می گردند ودارای حالت جوشش (در اثر صعود هوای مرطوب) هستند. قطعات پراکنده این ابرها تقریبا دارای ارتفاع یکسان و معرف به کومولوس های هوای خوب می باشند.(شکل زیر)کومولونیمبوس (Cumulonimbus):


هنگامی که هوای گرم و مرطوب، با سرعت به سمت بالا حرکت می کند، این ابر در آسمان تشکیل می شود. این ابرها ممکن است تا ارتفاعات بالا گسترش پیدا کنند و با ریزش باران همراه شوند. این ابرها را توده های بزرگ و انبوه ابر که به شکل برج عظیمی سر به آسمان کشیده اند تشکیل می گردند رنگ قسمت فوقانی در این ابرها متمایل به آبی و سطح زیرین آن کاملا تیره می باشد. این ابرها به نام ابرهای رعد و برق نیز معروف اند. بارندگی در آنها به صورت رگباری است، اغلب با یک جبهه هوای سرد وفعال همراه بوده و یا در اثر ناپایداری محلی ایجاد می شوند و در عرضهای میانه اغلب در اوایل بهار و پاییز مشاهده می شوند.(شکل زیر)انواع بارش:

چرخه آبی در اتمسفر سه مرحله مجزا از هم را تشکیل میدهند که عمدتا عبارت است از تبخیر، تراکم و بارندگی.
به طور کلی بارندگی را به عنوان هر رطوبتی که متراکم شده و به سطح زمین ریزش کند، تعریف می کنند.

اشکال بارندگی:


باران (Rain):


باران حالتی از بارندگی به صورت مایع است؛ باران هایی با شدت خفیف که مرکب از قطرات بسیار کوچک اند به سختی به سطح زمین می رسند، بنابراین باران ریز (Drizzle) نامیده می شوند. در اغلب شرایط قطرات کوچک آب قبل از رسیدن به سطح زمین تماما بخار می گردند این حالت را Mist می گویند.برف (Snow):

زمانی که تراکم در هوای درحال صعود، که درجه حرارت آن زیر نقطه انجماد است به وقوع پیوندد بلورهای یخ شش بری تشکیل می گردد که ممکن است به صورت اشکال منفرد یا چسبیده تشکیل دانه های برف یا انواع مختلف و متغیری را بدهند. در نتیجه پیوند بلورهای شش بر، اشکال زیبای برف به انواع خیلی زیاد به ظهور می رسد.

اسلیت (Sleet):


اگر قطرات در حال ریزش از ابرها با لایه هوایی که دارای دمای زیر نقطه انجماد است برخورد کند، اغلب به صورت باران یخ زده یا مخلوطی از آب و برف در می آید. این امر حکایت از وارونگی حرارت در لایه ای از هوا دارد هرچند که میزان آن اندک باشد. در انگلستان به مخلوطی از برف و باران و یا برف تا حدود ذوب شده (اسلیت) می گویند.تگرگ (Hail):

تگرگ، حاصل حرکات قایم شدید قطرات باران است که در طوفان های رعد و برق مشاهده می گردد. در چنین حالاتی قطرات آب درون یک توده هوا در نتییجه حرکات قایم سریع به سطح زیر نقطه انجماد رسیده و به سرعت منجمد شده و یا انباشتگی از برف و آب در سطوح مختلف رشد می کنند، این چنین حرکات قایم سریع، به ویژه در ابرهای ازنوع کومولونیمبوس به وجود می آید که دارای سرعت 12 تا 30 متر در ثانیه می باشند. بعضا تگرگ دارای اندازه ای در حدود 5.5 میلی متر و شکلی شبیه به برف را داشته و متشکل از دانه های گرد و تیره است و گاهی نیز تگرگ به صورت دانه هایی با قطر 5 تا 50 میلی متر و یا بهصورت پارچه ای از یخ فرو می ریزد.

گلیز (Glaze):

وقتی باران بر روی اشیا و یا زمینی که دارای دماهای زیر نقطه انجمادند فرو بریزد به صورت پوشش و یا پهنه ای از یخ در می آید که به نام گلیز یا باران بسیار سرد نامیده می شود.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.