تبلیغات
وبلاگ پـرواز - عملیات Operation Praying Mantis شکستی تلخ برای ایران
دوشنبه 4 مرداد 1389

عملیات Operation Praying Mantis شکستی تلخ برای ایران

   نوشته شده توسط: فرهاد افضلی    نوع مطلب :مقالات ،

از همان روز های ابتدایی جنگ ایران و عراق صدام حسین به تاسیسات نفتی ایران حمله کرد تا بتواند کشور ایران را در فشار اقتصادی قرار دهد دراین میان ماجرای جزیره خارک و پس از آن جنگ نفتکش ها نقش اساسی را در سرنوشت جنگ ایفا کردند. ایرانی ها در جواب این حملات بشدت پالایشگاه های عراق را بمباران کردند و در دریا نیز با انجام عملیات مروارید بطور کلی صدور نفت عراق از راه دریا را قطع کردند از آن پس کشور عراق نفت خود را از طریق دو کشور عربستان صعودی و کویت به فروش می رساند و در طرف مقابل به نفکش های ایرانی حمله ور می شد. در این راه عراق بوسیله هواپیماه های میراژ F-1 و سوپر اتانداردی که از فرانسه خریده بود اقدام به هدف قرار دادن نفکش های ایرانی می کرد همچنین عراق به وسیله هواپیمای بمب افکن H-6 که نسخه چینی TU-16 بودند وبا موشک های ضد کشتی C601 نفتکش های ایرانی را هدف قرار می دادند. عراق در هدف قرار دادن نفتکش های ایرانی از بالکرد ها و هواپیما های دیگری نیز استفاده می کرد. ایران در ادامه مجبور شد که توان بیشتری را برای مقابله به مثل در برابر حملات عراقی ها بگذارد اما در این میان نفت عراق را کشتی های کویتی و عربسانی حمل می کردند پس ایران نیز بطور آشکارا به این کشتی ها حمله ور شد که منجر به تشکیل جنگ دریایی تمام عیاری به نام جنگ نفتکش ها در خلیج فارس شد.


عملیات : Operation Praying Mantis) حمله نیروی دریایی آمریکا به دو سکوی نفتی ایران در اواخر جنگ ایران و عراق است که به تلافی برخورد ناوچه آمریکایی ساموئل بی. رابرتز (به انگلیسی: USS Samuel B. Roberts) به یک مین دریایی رها شده از کشتی مینگذار ایران ارج انجام گرفت. به دنبال این حمله نیروی دریایی دو کشور با یکدیگر درگیر شدند که خسارات فراوانی به نیروهای ایران وارد آمد.

شرح نبرد

در
۱۸ آوریل ۱۹۸۸ نیروهای آمریکایی با چندین گروه سطحی جنگ را آغاز کردند، بعلاوه نیروی هوایی از ناو هواپیمابر انترپرایز (به انگلیسی: USS Enterprize)، عملیات با هماهنگی دو گروه سطحی آغاز شد، یک گروه به همراه دو ناوشکن و یک واحد تدارکاتی آبی خاکی به سکوی نفتی ساسان حمله کردند، گروه دیگر که در برگیرنده یک ناو موشک انداز و دو ناوچه بود به سکوی نفتی سیری حمله کردند، تفنگداران نیروی دریایی از شاخه واکنش سریع به سکوی نفتی ساسان حمله کردند و به جمع آوری مدارک و کارگزاری مواد منفجره جهت از کار انداختن آن پرداختند.
ایران با اعزام
قایق تندروی بوگهامار و حمله به چندین هدف متفاوت در خلیج فارس به این حمله پاسخ گفت، شامل کشتی تدارکاتی با پرچم آمریکا و یک کشتی با پرچم پاناما، بعد از این حمله هواپیماهای A-6E با راهنمایی ناوچههای آمریکایی به سمت قایقهای تندرو هدایت شدند، هواپیماها با رها کردند بمبهای راکی کلاستر (به انگلیسی: Rockeye Cluster) بر روی قایقهای تندرو باعث غرق شدن یکی و آسیبدیدن چندی دیگر شدند که بعد از خسارت دیدن به جزیره ابوموسی پناه بردند.
برخورد با وارد شدن
جوشن، قایق توپ دار کلاس کمان، ادامه پیدا کرد، جوشن اقدام به پرتاپ موشکهای هارپون (به انگلیسی: Harpoon missle) خود بهسوی وین رایت (به انگلیسی: USS Wainwright) کرد که این عمل با پرتاب چهار موشک استاندارد (به انگلیسی: Standard missle) از سوی سیمپسون (به انگلیسی: USS Simpson) پاسخ داده شد و در همین حین وین رایت هم با پرتاپ دو موشک استاندارد این حمله را ادامه داد، این حمله سازه اصلی کشتی ایرانی را منهدم کرد ولی باعث غرق شدن فوری آن نشد، بیگلی (به انگلیسی: USS Bagley) هم یک فروند از هارپونهای خود را به سمت آن شلیک که البته به هدف نخورد، سه کشتی با نزدیک شدن به جوشن اقدام به غرق کردن آن با استفاده از آتشبار توپخانه کردند.
در این حین دو عدد اف-۴ نیروی هوایی به وین رایت نزدیک شدند، که با پرتاپ چند فروند موشک استاندارد از منطقه فراری شدند.
نبرد ادامه پیدا کرد هنگامی که
ناوچه سهند که از بندر عباس حرکت کرده بود وارد کش مکش با چندین واحد سطحی نیروهای دریایی آمریکا شد، ناوچه بهوسیله هواپیماهای اینترودر(به انگلیسی: Intruder A-۶es) که مشغول گشت زنی مراقبتی برای جوزف استراس (به انگلیسی: Uss joseph struss) بودند ردیابی شد.
ناوچه سهند چندین موشک به سمت هواپیماهای اینترودر شلیک کرد که هواپیماها با دو موشک هارپون و چهار بمب هدایت شونده لیزری اسکیپر (به انگلیسی: Laser-guided skipper bombs) پاسخ دادند، جوزف استراس هم یک موشک هارپون به آن اضافه کرد، اغلب، اگرنه تمام سلاحهای شلیک شده با کشتی ایرانی برخورد کرد، شعلههای آتش از روی عرشه سهند به آسمان سر کشید و به تدریج به مخزن کشتی (به انگلیسی: Magazine) رسید که باعث انفجاری شد که این انفجار به غرق شدن کشتی کمک کرد.

در تاریخ ۱۸ آوریل سال ۱۹۸۸ میلادی

با وجود غرق شدن سهند یکی از پیشرفتهترین کشتیهای ناوگان ایران، ایرانیها همچنان به نبرد ادامه دادند، کمی بعدتر در همان روز، خواهر خوانده سهند، ناوچه سبلان وارد معرکه شد و با آتش چند فروند موشک زمین به هوا به اینترودرها آنها را مورد حمله قرار داد. خلبان اینترودر با پرتاپ یک بمب هدایت شونده لیزری بر روی سبلان کشتی را به طور کامل از کار انداخت به طوری که حتی قادر به حرکت هم نبود، که البته بعدا بهوسیله یدککشهای ایرانی به بندر عباس بازگردانده شد، در این حین مقامات ارشد در واشنگتن که در جریان امور بودند به واحدهای آمریکائی دستور دادند که نبرد را ترک کنند.

وقایع بعد از نبرد

با اتمام عملیات واحدهای ناوگان آمریکا خسارات فراوانی به نیروی دریایی ایران و تجهزات استراق سمع بر روی دو سکوی نفتی ایرانی وارد کردند، سبلان البته در ۱۹۸۹ تعمیر شد و از آن زمان تا کنون به روز شدهاست و کماکان در خدمت نیروی دریای جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، آسیب رسیده به سکوهای نفتی هم همچنین تعمیر شد و کماکان در خدمت هستند.
آمریکائیها در این عملیات دو تن از خلبانان
بالگرد کبری توپدار خود را از دست دادند. کبری ٫ از متعلقات ترینتون (به انگلیسی: USS Trenton) بود که در هنگام پرواز در اطراف وین رایت در ۱۵ مایلی جنوب غربی جزیره ابوموسی کمی بعد از تاریکی سقوط کرد، جسد دو خلبان آن بهوسیله غواصان نیروی دریایی در ماه میپیدا شد، بدنه بالگرد هم کمی بعدتر در آن ماه از آب بیرون کشیده شد، منبع رسمی نیروی دریایی گفتهاند که هیچ نشانهای از برخورد بر روی بدنه بالگرد به چشم نخوردهاست و احتمالاً بالگرد در حال مانور برای فرار از آتش نیروهای ایرانی سقوط کردهاست.

یک ماه بعد ناو موشکانداز وینسنز (به انگلیسی: USS Vincennes) برای مراقبت برای خروج ساموئل بی رابرتز و افزایش توان نظامی آمریکا بعد از درگیریهای متناوب با ایران به منطقه احضار شد. تنش فوقالعاده باعث شد تا خدمه وینسنز بهسمت هواپیمای پرواز شماره ۶۵۵ ایران ایر در یک پرواز تجاری عادی شلیک کنند، که باعث کشته شدن ۲۹۵ نفر سرنشینان غیرنظامی و خدمه این هواپیما در ۳ ژوئیه شد. بر اساس گفتههای دولت آمریکا، ایرباس ایرانی با یک هواپیمای اف-۱۴ در حال حمله اشتباه گرفته شد، دولت ایران هرچند، بر این مدعا تاکید دارد که وینسنز با علم بر اینکه هواپیمای غیرنظامی است آن را مورد هدف قرار دادهاست.
عملیات آخ ون د ک یکی از ۵ عملیاتی است که پروفسور
سیمونز در کتاب تصمیم در دریا به عنوان برتری مطلق نیروی دریای آمریکا از آن نام بردهاست.

منبع : ویکی پدیا

در پایان باید گفت هرچند در این نبرد ما از آمریکایی ها شکست خوردیم ولی دلاورانه ایستادیم و جنگیدم زیرا نمی شد هر روزه شاهد نابودی نفکش هایمان می بودیم در حالی که عراق به وسیله دو کشور کویت و عربستان نفت خود را صادر می کرد باید پاسخی به این کار عرب ها ی بادیه نشین می دادیم اما متاسفانه در ان روزها تسلیحات دریایی مناسبی در اختیار نداشتیم و همچنین در شرایت جنگ فرسایشی 8 ساله قرار داشتیم و باید دربرابر اخرین تکنولوژی روز جهان می ایستادیم با این وجود با هر آنچه داشتیم ایستادیم و مردانه جنگیدیم. اما اگر امروزه چنین درگیری رخ دهد مطمئن باشید نتیجه درگیری چیز دیگری خواهد بود....ناوچه ایرانی سهند - آی.اس سهند (۷۴) بعد از آنکه مورد اصابت بمبهای هواپیماها و کشتیهای آمریکایی قرار گرفتنیروی دریایی آمریکا در حال بازرسی ادوات جنگی دریایی ایران بر روی سکوی نفتی ساسانناوچه سهند در حال سوختن بعد از حمله در تاریخ ۱۸ آوریل سال ۱۹۸۸ میلادی

Concerned
یکشنبه 21 شهریور 1389 12:38 ب.ظ
I hope the Islamic Republic will not cause such damage to the Iranian people again by over-estimating it's power. They are no match for U.S. Navy
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.