تبلیغات
وبلاگ پـرواز - پهپادهای آمریکا
چهارشنبه 16 تیر 1389

پهپادهای آمریکا

   نوشته شده توسط: فرهاد افضلی    نوع مطلب :مقالات ،

WASP

هواپیمای بی سرنشین WASP با وزن کمتر از سیصد گرم، کوچکترین پهباد عملیاتی است. این پهباد را به واسطه ی اجزاء و بخش های چندکاره توانسته اند کوچک و سبک بسازند، مثلاً بال/باتری ترکیبی یکی از این بخش ها است. پهباد WASP تقریباً بی صدا است و به هنگام پرواز در شب قابل کشف نیست. نیروی هوایی چند صد فروند WASP را برای کارهای شناسایی و برآورد آسیب (تخریب) بمباران سفارش داده است.


Photo: U.S. Navy

نامدار ترین

هواپیمای بی سرنشین MQ-1 Predator مشهورترین پهباد است. این پرنده ی بی سرنشین در واقع گونه ی تکامل یافته ی Gnat-750 می باشد. این پهباد در آغاز برای عملیات شناسایی در نظر گرفته شده بود، اما بعداً به یک تیر موشک "هلفایر" نیز مجهز شد. وزارت دفاع آمریکا می گوید که ترکیب این پهباد با موشک "هلفایر" در یورش های ضربتی دقیق، بسیار بسیار اثربخش بوده است. این وزارت ادعا می کند که نرخ موفقیت این پهباد 100% بوده است. Predator توسط نیروی هوایی آمریکا و سازمان سیا (CIA) به کار گرفته شده است. به جز آمریکا، کشورهای انگلستان، ترکیه و ایتالیا نیز از کاربران این پهباد بوده اند.


Photo: U.S. Air Force

کشنده ترین

هواپیمای بی سرنشین MQ-9 Reaper یک گونه ی بزرگتر شده ی MQ-1 Predatorاست که سرعت و قدرت بیشتری دارد. Reaper از همان آغاز به منظور عملیات در قالب جفت های Hunter-Killer طراحی شد، این پهباد در سال 2008 در نقش Killer به همراه یک جنگنده ی F-16 که نقش Hunter را داشت پرواز کرد و بدین ترتیب اولین اسکادران همه بی سرنشین را تشکیل داد. (برای آشنایی با جفت Hunter-Killer به تاپیک هواپیماهای اژدر افكن ن.د. آمریكا // قسمت 3 // Guardian بروید). Reaper می تواند تا 14 تیر موشک "هلفایر" یا دیگر جنگ افزارها مثل بمب های 500 پوندی هدایت لیزری را حمل کند. در تاریخ 1 می 2007 ، هنگ هوایی 432اُم در نیروی هوایی آمریکا برای بکارگیری Reaper فعال شد. به غیر از آمریکا، کشورهای ایتالیا، ترکیه، انگلستان و مکزیک از این پهباد استفاده می کنند.


Photo: U.S. Air Force

دوربرد ترین

هواپیمای بی سرنشین RQ-4A Global Hawk هواپیمای کنترل از راه دور دیرپرواز (دارای مداومت پرواز) نیروی هوایی آمریکا است. این پهباد می تواند با سرعت کروز 400 مایل بر ساعت به مدت 35 ساعت به پرواز ادامه دهد. سقف پرواز عملیاتی Global Hawk برابر با 65 هزار پا است و از این فراز می تواند ناحیه ای به گستردگی 40 هزار ناتیکال مایل مربع را تنها طی 24 ساعت گشت و دید بزند. پهباد RQ-4A Global Hawk دارای رادار و سامانه ی فروسرخ است و همچنین از حسگر های دیداری استفاده می کند.


Photo: U.S. Air Force

پنهانکار ترین

برنامه ی " اثبات سامانه ی هوایی بی سرنشین جنگی مشترک" که به اختصار J-UCAS-Dخوانده می شود، به عنوان پیشآهنگ نسل آینده ی پرنده ی رُباتی-ضربتی (robot-strike aircraft) در نظر گرفته شده است. شکل هندسی و مواد جذب کننده ی تابش راداری باعث شده است تا کشف این پرنده به وسیله ی رادار سخت یا غیر ممکن شود و همچنین موجب شده است تا این پرنده ظاهری خفن داشته باشد.

هنگامی که پرنده ی بی سرنشین UCAS-D از ناو هاپیمابر به عملیات می پردازد، این هدف نیروی دریایی را برآورده می سازد که یک هواپیما بتواند تا 2000 پوند مهمات داخلی را به همراه 2500 پوند مهمات بیرونی را (در زمانی که ویژگی پنهانکاری مورد نیاز نیست) حمل کند. یکی از کاربردهای نمونه ای این پهباد، پرواز پیشاپیش هواپیماهای سرنشین دار است تا به عنوان موج اول، دفاع هوایی دشمن را از میان بردارد و راه را باز کند.


Photo: U.S. Navy

خوشایند ترین

هواپیمای بی سرنشین CQ-10 Snow Goose یک پهباد دارای بال پارافویل (parafoil-wing) است، یعنی بال های انعطافپذیر آن به مانند یک چتر نجات از پارچه ساخته شده است. وظیفه ی این پهباد رساندن ابزار پزشکی و دیگر ملزومات فوری به نیروهای ویژه ای است که در یک محدوده ی غیر خودی در حال انجام عملیات هستند. پهباد Snow Goose می تواند از روی زمین یا از دروازه ی بارگیری یک هواپیما پرتاب شود. نسبت بردباری این پرنده، وارونه است، یعنی هر چه بارش بیشتر باشد، بردش کمتر است. پهباد CQ-10می تواند بار 75 پوندی را 200 مایل جابجا کند، یا بار 500 پوندی را بسته به ارتفاع پرتاب و سرعت باد در مسافت های کوتاه تر حمل کند.


بلندپرواز ترین

پرنده ی بی سرنشین HELIOS یک پرنده ی اثباتگر پرواز با انرژی خورشیدی در سازمان "ناسا"ی آمریکا بود و در زمره ی پرنده های رکورد دار آن سازمان قرار داشت. این پرنده به پرواز در فراز 96 هزار پایی دست یافت، که بالاترین فراز پروازی در میان پرنده های بدون پیشران راکتی در جهان است. ترکیبی از سلول های خورشیدی با سلول های سوختی، اصولاً می تواند به این معنی باشد که این پرنده توان ماندن در هوا برای روز ها، هفته ها یا حتا ماه ها را دارد.
این پرنده در سال 2003 در نزدیکی هاوایی دچار هوای متلاطم (توربولانس) شد و در هم شکست. شایعه شده است که ارتش در حال ادامه ی پژوهش پیرامون پرنده های بی سرنشین خورشیدی با مداومت پروازی بسیار زیاد است.


Photo: NASA

سرسخت ترین

پرنده ی بی سرنشین Battlehog 150 در راستای برآورده ساختن درخواست سپاه تفنگداران دریایی برای یک هواپیمای کنترل از راه دور عمود برخاست در نظر گرفته شده است. این هواپیمامی تواند با سرعتی بیش از 300 مایل بر ساعت پرواز کند و محموله ای به وزن 500 پوند را حمل کند که احتمالاً شامل موشک های هلفایر، غلاف های راکت و توپچه های 7.62 میلیمتری خواهد بود. سری هواپیماهای بی سرنشین Battlehog به طور محکم و مقاوم طراحی شده اند تا در برابر شلیک های جنگی کوچک از فاصله های نزدیک مقاومت کنند. این هواپیمای کنترل از راه دور کلاً به وسیله ی دو ملخ (فن) که هر یک در نوک یکی از بال قرار دارند هدایت می شود و بنابراین هیچ سامانه ی کنترل پرواز آسیب پذیری ندارد.


Image: American Dynamics Flight Systems Wingspan

مدولار ترین

(مدولار = دارای بخشها یا واحدهای جداگانه ای که می توانند در کنار یکدیگر قرار گرفته و اغلب با ترکیبهای مختلفی، یک چیز را تشکیل دهند)

پرنده ی بی سرنشین Killer Bee ، آمیزه ای از هواپیمای بی سرنشین و موشک است. این پرنده برای شرکت در یک آرایش از پرنده هایی که در همکاری با هم عمل می کنند و اصطلاحاً constellation(به معنی صورت فلکی یا گروهی از افراد یا چیزهای مشابه) خوانده می شود در نظر گرفته شده است. این گروه ها (که مانند دسته ای زنبور هستند) هم می توانند برای شناسایی و هم برای حمله با جنگ افزارهایی تا 30 پوند وزن در هر پرنده به کار روند. Killer Bee ها را طوری طراحی کرده اند که می شود آنها را به خوبی در محفظه ی بار یک پرنده ی سرنشین دار یا یک کامیون روی همدیگر بار زد تا بدین ترتیب تعداد قابل حمل به حداکثر برسد.


Photo: Northrop Grumman

بیگانه ترین

پرنده ی بی سرنشین Microdrone ساخت آلمان است. این پرنده مجهز به سامانه ی مکان نمای جهانی (GPS)، یک دوربین تصویربرداری، و یک بلند گو برای فرمان دادن به افراد روی زمین است. Microdrone در پلیس انگلستان آزمایش شده است. این پرنده ی بی سرنشین توانایی پرواز درجا (ساکن) را دارد.

گردنده های چهارگانه ی Microdrone باعث می شود که این پرنده ی بی سرنشین، انعطافپذیر باشد، به طوری که می تواند با دو گردنده به پایگاه خود برگردد. مقامات انتظامی امیدوارند که Microdrone بتواند برخی از وظایف هلیکوپتر پلیس را با هزینه ی کمتر انجام دهد.


Photo: Microdrones GmbH

هلیکوپتر عرشه

هلیکوپتر بی سرنشین MQ-8 Fire Scout ساخت شرکت نورثراپ گرومن است که می تواند به طور خودکار بر یک ناو هواپیمابر که در حال حرکت است فرود آید. عمده ی مأموریت های این پرنده عبارت است از دیده بانی، تعیین مکان هدف ها و راهنمایی آتش است.

شماری آزمون های جنگ افزاری نیز با یک MQ-8 Fire Scoutمسلح به راکت های 2.75 اینچی انجام شده است. نیروی زمینی آمریکا نیز تا کنون به داشتن یک گونه ی مخصوص از این هلیکوپرتر بی سرنشین علاقه نشان داده است.

اکنون 9 فروند Fire Scoutدر مرحله ی آزمون پروازی هستند و این پرنده هنوز عملیاتی نشده است. نیروی دریایی آمریکا در نظر دارد که یک ناوگان 168 فروندی از MQ-8 را به خدمت گیرد.


Photo: U.S. Navy

نیروی آینده

پرنده ی بی سرنشین MAV ساخت شرکت هانیوِل است. نام MAV مخفف عبارت micro air vehicle است. MAV در آینده جزء جدا نشدنی سامانه ی جنگی نیروی زمینی آمریکا است که برای نیروهای خط مقدم توانایی شناسایی را فرآهم می آورد. گونه ی "کلاس آی" (Class I) این پرنده می تواند در کوله پشتی قرار گیرد. وزن طراحی شده ی این پرنده ی بی سرنشین 20 پوند است و توانایی انجام مأموریت های 50 دقیقه ای برای پاییدن مکان هایی که نیم مایل دورتر هستند را دارد. همچنین توانایی برخاست سرجا (عمودی) و پرواز درجا (ساکن در هوا) این پرنده را برای فضاهای تنگ و گود مناطق شهری که بخشی از میدان نوین جنگ است مناسب ساخته است.


Photo: U.S. Army

سازگار ترین

پرنده ی بی سرنشین MMALV یک دستگاه ترکیبی است که می تواند پرواز کند و سپس فرود آید و آن گاه بال هایش را تا بزند و پیرامون ساختمان ها یا هر جای سفت دیگری بخزد. نام MMALV مخفف عبارت morphing micro air/land vehicle است. پروژه ی این پرنده-خزنده به رهبری مؤسسه ی زیست ربات ها و با همکاری آزمایشگاه ربات های زیستی در دانشگاه کیس وسترن ریزرو، دانشگاه فلوریدا و مدرسه ی عالی (کارشناسی ارشد) نیروی دریایی دنبال می شود.


Photo: Richard Bachmann, President of BioRobots

دوست تفنگداران دریایی

پرنده ی بی سرنشین Scan Eagle که در اصل یک هواپیمای کنترل از راه دور برای ردیابی و دنبال کردن دسته های ماهی تونایاتون در دریا بود، و اکنون گونه های متفاوت آن برای سپاه تفنگداران دریایی آمریکا هزاران ساعت مأموریت را در عراق انجام داده اند. برج گردان دوربین Scan Eagle می تواند برای استفاده از روشنایی روز یا سامانه ی فروسرخ تنظیم شود. این پرنده نیاز به باند ندارد و در عوض با یک سامانه ی هوای فشرده به بالا پرتاب می شود و برای فرود هم یک جرثقیل با طناب و قلاب آن را در میان هوا می گیرد.


Photo: U.S. Air Force

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.