تبلیغات
وبلاگ پـرواز - پرواز نسل جدید جنگندههای F 14 با رادار ایرانی و موتور ارتقاء یافته
دوشنبه 6 اردیبهشت 1389

پرواز نسل جدید جنگندههای F 14 با رادار ایرانی و موتور ارتقاء یافته

   نوشته شده توسط: فرهاد افضلی    نوع مطلب :اخبار ،خلبان نصیرزاده در گفتگوی تفصیلی با فارس اعلام كرد:
پرواز نسل جدید جنگندههای F 14 با رادار ایرانی و موتور ارتقاء یافته
خبرگزاری فارس: معاون هماهنگ كننده نیروی هوایی ارتش، جنگندههای امروز این نیرو همچون اف 14 را یك هواپیمای كاملا متحول شده توصیف كرد و گفت: نسل جدید جنگندههای F 14 با رادار ایرانی و موتور ارتقاء یافته در حال پرواز است.
"امروز نیروى هوائى شما با نیروى هوائى اول انقلاب قابل مقایسه نیست. مهارتهاى امروز شما، توانائىهاى امروز شما، تجهیزات امروز شما، پیشرفتهاى نیروى انسانى، ابتكارهاى گوناگون، با اول انقلاب قابل مقایسه نیست؛ با 20 سال قبل هم قابل مقایسه نیست. "
این جملات بخشی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دیدار 19 بهمن ماه سال گذشته است. معاون هماهنگ كننده فرمانده نیروی هوایی ارتش در گفتگوی تفصیلی با فارس، تلاش كرد بخشهایی را از مصادیق این تاكیدات فرمانده معظم كل قوا بیان كند.
امیر خلبان عزیرنصیرزاده كه از رویشهای نیروی هوایی پس از انقلاب محسوب میشود، از جمله خلبانان مجرب و متخصص ارتش بوده كه از 14 شهریورماه سال 88، مسئولیت معاونت هماهنگ كننده نهاجا را بر عهده دارد.
وی در بخش ابتدایی سخنان خود، به نقش نیروی هوایی در پیروزی انقلاب اشاره و بیعت تاریخی همافران با امام راحل را از جمله ضربات نهایی بر پیكر رژیم طاغوت توصیف كرد.
وی یادآور شد: پس از انقلاب نیز نیروی هوایی فعالیت تاثیرگذار و موفقی در 8 سال دفاع مقدس داشت و در مرحله بازسازی، آموزش و انتقال تجربه به نسلهای بعدی نیز خودكفا بوده و در حقیقت در اوج شكوفایی قرار دارد.

* هیچ امید و توقعی به تامین قطعات و تجهیزات از خارج نداریم

نصیرزاده با اشاره به برنامهریزی گسترده استكبار برای نیروی هوایی ارتش در پیش از انقلاب گفت: بواسطه این سرمایهگذاری كشورهای استكباری، بیشترین تجهیزات ما همین امروز هم از بهترینهای دنیا است چون كشورهای استكباری برنامه خاصی برای نیروی هوایی پیش از انقلاب داشتند و به همین دلیل تجهیزات خوبی را در اختیار این نیرو قرار دادند كه امروز نیز از آنها بهره میبریم.
وی ادامه داد: در زمینه بازسازی تجهیزات علاوه بر اینكه سعی می كنیم تا این امر به بهترین نحو صورت گیرد، باید بیشترین بهرهوری را نیز داشته باشیم تا بتوانیم تجهیزات مورد نظر را خودمان طراحی و مطابق با استانداردهای روز دنیا و مطابق با فرایندی كه در كشورهای پیشرفته دنبال میشود، بسازیم.
معاون هماهنگكننده نیروی هوایی ارتش خاطر نشان كرد: با وجود تهدیدات همیشگی و تحریمهای مختلف علیه كشورمان، توجه ویژه به موضوع خودكفایی و استقلال از دیگر كشورها برای ما مهم خواهد بود چرا كه هیچ امید و توقعی به تامین قطعات و تجهیزات از بیرون نداریم.


* به كاربردن واژه "فرسوده " در خصوص هواپیماها درست نیست

وی همچنین با اشاره به تدبیر حكیمانه رهبر معظم انقلاب مبنی بر "عمردهی انقلابی به تجهیزات نظامی "، افزود: سیاست استكبار در آن زمان این گونه بود كه عمر مشخصی را برای قطعات تعیین میكردند تا بتوانند از این طریق هر چه بیشتر درآمد نفتی ایران را به غارت ببرند چرا كه پس از بروز ایراد در قطعات، آنها تعمیر نمیشدند بلكه میبایست قطعه را عوض كرد و این در حالی است كه این عمر قانونی، واقعی نبود.
معاون هماهنگ كننده نیروی هوایی ارتش تصریح كرد: اصولا به كاربردن واژه "فرسوده " در خصوص هواپیماهای نیروی هوایی درست نیست چرا كه این جنگندهها مدام در حال اورهال و بهینهشدن هستند.
نصیرزاده ادامه داد: فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر عمردهی انقلابی به تجهیزات به این معناست كه باید همواره این تجهیزات را بازنگری، اورهال و بهینه كنیم و اگر سیستمی نیاز به ارتقاء داشت، یك عمر قانونی دیگر برای آن تعریف شود.


* ساخت رادار ایرانی و موتور بهینهسازی شده برای جنگندههای ایرانی

وی با تاكید بر اینكه
ما امروز هواپیماهای خارج از چرخه نداریم، افزود: در حقیقت میتوان گفت كه قالب هواپیماها همان قالب گذشته است اما تمام محتوا شامل سیستمها و قطعات آن دائماً بهینهسازی شده و ارتقاء مییابد. برای مثال بمب قاصد كه بر روی همین هواپیماها نصب شده، در حقیقت توانمندی یك بمب نسل جدید و هوشمند است كه قبلا امكان نصب روی هواپیماهای ما را نداشت اما امروز به این توان دست پیدا كردهایم.
معاون هماهنگكننده نیروی هوایی ارتش با اشاره ارتقا تجهیزات و توانمندی های صورت گرفته بر روی انواع جنگنده های نیروی هوایی گفت: در حقیقت میتوان گفت ما امروز نسل جدید جنگهای F14 را در اختیار داریم كه رادار آن توسط متخصصان داخلی خودمان ارتقاء داده شده است.
نصیرزاده تصریح كرد:
از آنجا كه ساخت این رادار توسط نیروهای خودمان صورت گرفته و اكنون نیز روی این جنگنده رهگیر نصب است، بنابراین مرتبا میتوانیم آن را ارتقاء دهیم و در كنار موتور آن، می شود گفت كه این جنگنده نیروی هوایی، نسل جدیدی از آن هواپیمای قبلی است.
وی همچنین با اشاره به توانمندیهای متخصصان نیروی هوایی در بعد ساخت قطعات موتور هواپیما، اظهار داشت: امروز حركت خود را برای ساخت موتور هواپیما به طور كامل شروع كردهایم و به نتایج قابل قبولی نیز رسیدهایم كه انشاء در موقع لازم، اطلاعرسانی میشود.
معاون هماهنگكننده نیروی هوایی ارتش تاكید كرد: اقدامات ما دقیقا مطابق با استانداردهای روز دنیا است و این در حالی است كه بسیاری از كشورها این قبیل كارها را به كشورهای دیگر واگذار میكنند. برای مثال انواع جنگندههای كشورهایی مانند لهستان، بلغارستان و تركیه كه نمونههای آن در ایران نیز موجود است توسط رژیم صهیونیستی بهینه میشوند.
نصیرزاده ادامه داد: البته این كار یعنی واگذاری بهینهسازی تجهیزات به كشورهای دیگر یك روش مرسوم در دنیاست اما ما نیازی به این امر نداریم.

* به سمت شعار "یك بمب برای یك هدف " حركت میكنیم

وی به طراحی و ساخت جنگنده بومی صاعقه به عنوان یك نمونه كاملا داخلی اشاره كرد و افزود: تمام مراحل طراحی، ساخت و تولید انبوه این جنگنده در داخل كشور صورت گرفته و همانطور كه در اخبار نیز منتشر شد اولین یگان آن در پایگاه دوم شكاری تشكیل شده است.
معاون هماهنگكننده نیروی هوایی ارتش تصریح كرد: در فرایند بكارگیری هواپیماها، نیازمندیها دائما منعكس میشود و میتوان گفت كه قطعا در آینده شاهد ساخت نسلهای جدیدی از جنگده صاعقه خواهیم بود.
نصیرزاده با تاكید بر عزم كاركنان نیروی هوایی ارتش برای تحقق چشمانداز 20 ساله كه فرمانده معظم كل قوا طراحی شده است، یكی از سرفصلهای مهم این برنامه را خودكفایی محض مطابق با علم روز دنیا دانست و گفت: در عرصههای مختلف علمی خصوصا در زمینه الكترونیك روز به روز شاهد ارتقاء علوم هستیم كه باید برای رسیدن به خودكفایی و بینیازی از دیگر كشورها، روز به روز توان علمی خود را افزایش دهیم.
معاون هماهنگكننده نیروی هوایی ارتش همچنین هوشمندسازی و افزایش برد را یكی از نكات مهم در بحث مهمات هوا به زمین ارزیابی كرد و افزود: اگر در گذشته یك هدف توسط چندین بمب نابود میشد امروز باید به سمت شعار "یك بمب برای یك هدف " حركت كنیم.
نصیرزاده خاطرنشان كرد: امروز ما به این مهم دست یافتیم و تست موفق پروژه قاصد نیز در همین راستا بود اما باید كاری كنیم تا برد آن بیشتر شود.
وی با بیان اینكه باید تلاش كنیم تا مهماتهای ما از زوایای مختلف قابل شلیك باشد، ادامه داد: در زمینه مهمات هوا به هوا نیز تلاش موفقیتهای فراوانی داشتهایم هرچند باید توجه داشت كه وقتی موضوع تسلیحات دورزن مطرح میشود، اهمیت مهمات هوا به هوا كمتر خواهد شد ولی با این حال ما در این زمینه و خصوصاً در زمینه ارتقاء برد رادارها تلاش خودمان را میكنیم كه یكی از نمونه های آن ارتقاء رادار جنگندههای F14 و F4 است.

* اطلاعات دقیق دستگیری ریگی تا سالها منتشر نخواهد شد

معاون هماهنگكننده نیروی هوایی ارتش در بخش دیگری از گفتگوی خود به عملیات موفق و افتخارآمیز دستگیری عبدالمالك ریگی در آسمان كشورمان توسط جنگندههای نیروی هوایی ارتش اشاره كرد و در این باره گفت: در تمام دنیا رسم بر این است كه سیستمهای اطلاعاتی، شگردهای خود را تا سالهای متمادی توضیح نمیدهند چرا كه این یك اشتباه محسوب میشود كه شما توانمندیهای خود را در معرض دید دشمنان بگذارید، لذا گاهی در این زمینه مسائل انحرافی نیز برای فریب دشمن مطرح میشود.
نصیرزاده افزود: همین امر كه جمهوری اسلامی توانست یك فرد شرور را دستگیر و از پیش روی ملت ایران بردارند یك عمل بسیار مهم بود. هر چند معتقدیم این فرد به تنهایی اهمیتی نداشت اما این عمل نشان داد كه جمهوری اسلامی ایران برای هر گونه مقابله با كسانی كه به دشمنی با ملت ایران میپردازند، بیدار است.
وی به توضیح مختصری در این باره اكتفا كرد و اگفت: باید توجه داشته باشیم كه اگر جنگندههای نیروی هوایی كمی دیرتر و یا زودتر وارد عمل میشدند، احتمال داشت تا هواپیمای حامل ریگی از كشور خارج شود.
معاون هماهنگكننده نیروی هوایی ارتش با بیان اینكه باید به گونهای عمل میشد كه قوانین بینالمللی زیرپا گذاشته نشود، تصریح كرد: باید توجه داشته باشیم كه همیشه هدف قرار دادن متجاوز بسیار آسانتر از نشاندن یك هواپیمای ناشناس است و نیروی هوایی به این عملیات خود افتخار میكند.

* رژه 29 فروردین نماد آمادگی كامل ارتش

نصیرزاده 29 فروردین را یك روز بزرگ برای ارتش جمهوری اسلامی ایران دانست و خاطرنشان كرد: در مقطعی از اوایل انقلاب عدهای ضد انقلاب شعار انحلال ارتش را مطرح كردند و فضا به گونهای بود كه عدهای از انقلابیون هم با این شعار موافق بودند اما پیام حكیمانه امام خمینی(ره) باعث شد تا این امر صورت نگیرد و بعدها در دفاع مقدس این بصیرت بلند امام(ره) معلوم شد و ارتش از این امتحان سخت سربلند بیرون آمد.
وی همچنین رژه باشكوه 29 فروردین را نشان دادن اقتدار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ارزیابی كرد و افزود: یك رژه خوب وقتی شكل میگیرد كه نیروهای ما در آمادگی كامل به سر ببرند و نیروی هوایی نیز در این مراسم حضوری مناسب داشت.
نصیرزاده هدف و تكلیف اصلی نیروهای مسلح را دفاع از تمامیت ارضی كشور و جهاد در ركاب نایب امام زمان(عج) عنوان كرد و گفت: یك نیروی نظامی همواره باید احساس تهدید كند و به همین واسطه ما در طول سال همیشه آماده هستیم و رزمایشهای مختلف نیز به منظور تمرین حفظ آمادگی و نشان دادن قدرت نیروهای مسلح كشورمان به دشمنان است.

* احتمالاً ستاد نیروی هوایی چند متری عقبنشینی خواهد داشت

وی در خصوص خروج پادگان نیروی هوایی از تهران نیز گفت: مصوبهای كه قبلا تصویب شده این بود كه پادگانهای نظامی از داخل شهرها بیرون بروند اما این یك پروسه طولانی و سخت است چرا كه این پادگانها دارای تجهیزات پیچیده و مختلفی هستند كه ابتدا باید مكان مناسب برای انتقال آنها و همچنین منتقل كردن این تجهیزات صورت بگیرد كه البته متولی اصلی این كار ستاد كل نیروهای مسلح است.
نصیرزاده تاكید كرد: در خصوص تعریض خیابان پیروزی نیز احتمالاً ستاد نیروی هوایی چند متری عقبنشینی خواهد داشت كه این امر در حال بررسی است.

* گفتگو از مهدی بختیاری


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.